Az óvodás időszak alatt gyermekednél számos készséget, képességet kell fejleszteni, hogy sikeresen felkészülhessen az iskolás évekre. Egyik ilyen fejlesztési lehetőség a „Kisebb-nagyobb” játéklap, ahol két csoportba kell rendezni a képeket.
Ebben a bejegyzésben megmutatom neked, hogy miben segít ez a játéklap óvodás gyermeked fejlesztése során, sőt a bejegyzés végén még egy plusz tippet is adok, hogy mire használhatod még.
Lássuk, milyen területeket segít hatékonyan a „Kisebb-nagyobb” játéklap
Kognitív fejlődés: Óvodás korú gyermeked rendkívül fogékony az új ismeretekre. Jelen esetben a méretbeli kerülnek előtérbe kiválóan fejlesztve a logikai gondolkodást és a problémamegoldó képességet.
Finommotoros képességek: A játék alapja a kártyák szétválogatása. Ezeket akár segítséggel maga gyermeked is kivághatja, ezzel is lehetőséget adva a kéz izomzatának ügyesítésére, valamint a szem-kéz koordináció és finommotorika fejlődésének. Az már csak hab a tortán, hogy a kártyák pakolgatása és fogdosása szintén fejlesztő hatású.
Nyelvi és szociális készségek fejlődése: Ha a „Kisebb-nagyobb” játéklapot csoportosan használja gyermeked (oviban vagy otthon tesókkal közösen), lehetősége adódik a kifejező beszéd és a társas kapcsolat (kommunikációs, együtt gondolkozás, közös munkavégzés) fejlesztésére.
Önállóság: Viszont nem csak csapatmunka létezik, hanem önálló feladatmegoldás is. Ebben az esetben nő az önbizalom, az önértékelés és bizony a sok pozitív visszajelzés lelkesíti gyermekedet, hogy hasonló vagy teljesen más játékokat is élvezettel kezdjen el.
Fontosnak tartom kihangsúlyozni, hogy minden gyermekes más ütemben fejlődik. A „Kisebb-nagyobb” játéklap az arra érett gyermekek részére lehetőség. Viszont ha még nem tart ott gyermeked, ne erőltesd. Olyan ez, mint a hozzátáplálás, ha most nem akarja, nem ért még meg rá, majd 3 hét múlva próbáld újra.
Így a végére pedig jöjjön a beígért plusz egy tipp. Az nem mint a memóriajáték. És hogy a memóriajáték mi mindenre jó? Elolvashatod egy korábbi bejegyzésemben.
A memóriajáték biztos csak a memóriát segíti?